فرمانداری چادگان
خانه
بخش مركزي
گذري اجمالي بر وضعيت محيطي و انساني

بخش مركزي شهرستان چادگان
بخش مركزي چادگان با مساحتي حدود 750 كيلومتر مربع از سمت شمال با شهرستان فريدن ، از سمت شرق با شهرستان تيران و كرون ، از سمت جنوب با استان چهارمحال و بختياري و از سمت غرب با بخش چنارود همجوار بوده و شهر چادگان به عنوان مركز بخش در فاصله 115 كيلومتري جنوب غربي مركز استان واقع شده است .

مرتفع ترين و پست ترين نقاط ارتفاعي بخش مركزي به ترتيب 3915 متر ( در ارتفاعات دالان كوه ) و 1950 متر( در بستر رودخانه زابنده رود ) واقع شده و ارتفاع شهر چادگان 2130 متر و ارتفاع شهر رزوه 2200متر از سطح دريا برآورد گرديده است . از مهمترين رشته كوه هاي بخش مي توان به دالان كوه و بزي نو در حاشيه شمالي و كوه بيدك و سفيد كوه در حاشيه غربي اشاره نمود .

ساختمان زمين ساختي بخش مركزي به شكل ناوديسي به نظر مي آيد كه از دو سو توسط تاقديس هايي احاطه گشته و محور ناوديس و تاقديس ها روند شمال غربي به جنوب شرقي را حفظ كرده اند .پهنه زمين ساختي مورد نظر در واحد سسندج – سيرجان واقع گرديده و در مرز جنوبي با زون زاگرس مرتفع همجوار مي باشد كه از منظر جغرافيايي از آن به عنوان پيش كوه هاي زاگرس ياد مي شود . سازندهاي دوران مختلف زمين شناسي در آن يافت گرديده كه عمده آن آهك ، دولوميت ، شيل و ماسه سنگهاي دوران دوم و رسوبات آبرفتي دوره چهارم مي باشد .

آب و هواي منطقه با توجه به محاسبه شاخص هاي اقليمي ( از جمله ضرايب اقليمي كوپن ، تورنت وايت ، سليلينيوف و اقليم نماي آمبر‍ژه ) بين معتدل تا سرد و خشك در نوسان مي باشد . همچنين ميانگين حداقل دماي ماهيانه 1/4- درجه سانتي گراد ( دي ماه ) ، ميانگين حداكثر دماي ماهيانه 1/22 درجه سانتي گراد ( تيرماه ) ، ميانگين دماي ساليانه 8/9 درجه سانتي گراد ، ميانگين بارش ساليانه 324 ميلي متر ، ميانگين تبخير ساليانه1600 ميلي متر و ميانگين رطوبت نسبي 3/48 درصد محاسبه شده است .

بخش مركزي چادگان مشتمل بر دو دهستان به نامهاي كبوترسرخ و كاوه آهنگر ، دو شهر چادگان و رزوه و 13 روستا (به نام هاي انالوجه ، قرقر ، معروف آباد ، علي عرب ، ده كلبعلي ، آبادچي ، حجت آباد ، دركان ، گشنيزجان ، منصوريه ، كميتك ، علي آباد و مشهدكاوه ) مي باشد .

جمعيت ثابت بخش بر اساس سرشماري عمومي سال 85 قريب به 26800 نفر برآورد شده كه 13200 نفر آن در مناطق روستايي و 13600 نفر در مراكز شهري سكونت يافته اند . قابل ذكر است كه در فصول مساعد سال روزانه حدود 13000 نفر گردشگر و سياح كه از نقاط مختلف استان و كشور جذب مجتمع هاي گردشگري مي شوند ، جمعيت بخش را به حدود 40000 نفر افزايش مي دهد . حدود 96 درصد از جمعيت بومي بخش از اقوام ترك و الباقي لر بختياري بوده و همگي شيعه مذهب مي باشند .

از افتخارات مردم متدين بخش مركزي در طول دوران شكوهمند انقلاب اسلامي و بويژه هشت سال دفاع مقدس تقديم 140 شهيد و جاويد الاثر سرفراز مي باشد كه 62 شهيد متعلق به شهر چادگان ، 20 شهيد متعلق به شهر رزوه و 58 شهيد متعلق به روستاهاي بخش مي باشد و در اين ميان روستاي انالوجه با تقديم 27 شهيد و جاويد الاثر به عنوان روستاي نمونه بخش و شهرستان قلمداد مي شود .

مهمترين مزيت ها و اولويت هاي توسعه پايدار و متوازن بخش مركزي با توجه به ظرفيت هاي بالقوه و بالفعل محيطي و انساني آن عبارت است از :

- زمينه هاي مناسب ترويج و توسعه فعاليت هاي كشاورزي و دامداري .

- بسترهاي مطلوب گردشگري ، سياحتي ، زيارتي و ورزشي .

- زمينه هاي توسعه و گسترش صنايع متوسط با فن آوري بالا و سازگار با محيط زيست و صنايع جنبي كشاورزي و دامي .

- توسعه مراكز آموزش عالي و آموزشكده هاي تخصصي و پژوهشي .

- استقرار تاسيسات عظيم سد زاينده رود به عنوان بزرگترين ذخيرگاه آبي استان اصفهان وناحيه ايران مركزي با وجود جريان رودخانه هاي زاينده رود و پلاسجان ، ...مهمترين جاذبه هاي فرهنگي و سياحتي بخش مركزي عبارت است از :* رودخانه زاينده رود كه از جبهه شرقي زردكوه در پاي كوه كاركنان سرچشمه گرفته ، در طول مسير 360 كيلومتري خود تا مصب از شعب آبي كوچك و بزرگ بيشماري تشكيل مي گردد كه از مهمترين آنها مي توان به شورآب ، تنگ گزي ، آب زري ، خوش آب ، چشمه ديمه و تونل هاي كوهرنگ اشاره نمود . زاينده رود با حجم آورد ساليانه حدود 1450 ميليون متر مكعب آب و طي مسافتي حدود 12 كيلومتر در خط القعر پهنه بخش و در محل الحاق با رودخانه پلاسجان ، نقطه شروع درياچه سدزاينده رود را رقم ميزند .

* سد زاينده رود كه در سال 1349 مورد بهره برداري قرار گرفته از نوع بتني دوقوسي و با طول تاج 450 متر ، عرض تاج 5/6 متر و ارتفاع از پي 100 متر بوده و از حجم مخزن حداكثري 1470 ميليون متر مكعب ( در تراز 2063 متري ) ، حجم مخزن مفيد 1090 ميليون متر مكعب و مساحت مخزن 54 كيلومتر مربع برخوردار است . اهداف احداث سد زاينده رود توليد ساليانه 250 ميليون كيلووات ساعت انرژي برق آبي ، كنترل سيلاب هاي فصلي ، تنظيم آب مورد نياز 100 هزارهكتار از اراضي كشاورزي و تامين آب صنايع بزرك و مادر استان و كشور بوده كه اخيراً تامين آب شرب بسياري از شهرهاي پرجمعيت استان و حتي استان هاي همجوار را نيز متقبل گرديده است .

* عمارت و موزه فرهنگي دكتر صالحي (شهر چادگان) با قدمتي 200 ساله از ميراث عهد قاجار مي باشد كه با گچ بري ، شيشه كاري و معرق كاري هاي استادانه و كم نظير ، جلوه اي از هنر و معماري ايراني اسلامي به شمار مي رود .

* امامزاده عبداله بن زيد( شهر رزوه ) كه بنا به روايات از نوادگان امام حسن مجتبي (ع) و پدر شاه عبدالعظيم حسني (ع) مي باشد و بر اساس سنگ نوشته هاي موجود ، قدمت اين زيارتگاه به حدود سال 139 هجري قمري باز مي گردد .

* مقبره كاوه آهنگرآزاد مرد ايراني كه در روستاي مشهدكاوه در حاشيه رودخانه زاينده رود واقع گرديده است . در اين مقبره مزار يكي از سادات علوي به نام امامزاده حيدربن علي(ع) نيز قرار دارد . قلعه و برج قديمي با قدمتي حدود 500 سال ، بيشه زارهاي وسيع و مفرح حاشيه رودخانه و تپه هاي باستاني با قدمتي حدود 6000 سال كه اخيراً بقاياي جسد يك كودك و مقداري ابزار شكار نيز در آن كشف شده از جاذبه هاي اين روستا قلمداد مي شود .

* دهكده فرهنگي تفريحي زاينده رود به عنوان بزرگترين و مجهزترين مجموعه گردشگري و سياحتي ناحيه ايران مركزي با مساحتي حدود 1426 هكتار در سال 1368 در ساحل درياچه سد زاينده رود و در كنار شهر چادگان احداث شده است . اين دهكده توريستي عظيم با حدود 1000 واحد ويلايي و در چشم اندازي زيبا و مفرح از امكاناتي همچون رستوران و چايخانه سنتي ، اسكله قايقراني ، زمين هاي ورزشي روباز و سالن استخر ، مجموعه تجاري ، مسجد ، شهر بازي ، باند فرود بالگرد و پروازهاي نمايشي ، ... برخوردار بوده و روزانه پذيراي بالغ بر 13000 نفر از هم وطنان عزيز مي باشد .

* منطقه نمونه گردشگري محلي پايين دست سد زاينده رود كه شامل مجتمع مسكوني سد و دو روستاي حجت آباد و دركان در ساحل زيباي رودخانه زاينده رود و در ميان حدود 500 هكتار از اراضي باغي و بيشه زارهاي سرسبز مي گردد.

* مركز كوهنوردي روستاي انالوجه در پاي مرتفع ترين قله رشته كوه دالان كوه به ارتفاع 3915 متر كه محلي مطلوب و كم نظير جهت اطراق و صعود از ديواره هاي پرشيب قله وسپس ورود به دالان و دره سرسبز و بكر مياني ارتفاعات مزيور براي كوهنوردان حرفه اي و آماتور محسوب مي شود .
تاریخ به روز رسانی: 1393/10/08
تعداد بازدید: 6351
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal